Zapraszamy do sklepu
http://www.SupermarketStrazacki.pl
Horpol Sp.z o.o.
ul. Nowa 23, Stara Iwiczna
05-500 Piaseczno
tel. 227 506 249 (dni robocze 8.00-16.00)

 

Detektor tlenku węgla (czadu) do garażu podziemnego Gazex WG-22.EG/A 12V

Kategorie > Czujniki > Czujniki tlenku węgla
main main
Kod: 102125
Kod producenta: 5901769652019
Cena brutto: 429,27 zł
Cena netto: 349,00 zł

Cyfrowe detektory serii WG-22.EG/A stanowią niezawodne urządzenia do ciągłego monitorowania obecności nadmiaru spalin samochodowych i gazów wybuchowych w zamkniętych garażach. Kontrola odbywa się poprzez regularny pomiar stężenia gazów w otaczającym powietrzu.

Mierniki czadu

W momencie przekroczenia ściśle określonych wartości progowych, detektor Gazex WG-22.EG/A aktywuje optyczną sygnalizację alarmową oraz włącza wyjścia sterujące.

 

Obszar zastosowań miernika tlenku węgla:

  • Garaże zamknięte oraz parkingi podziemne – zapewnia możliwość zarządzania systemem wentylacji.
  • Stacje kontroli pojazdów i warsztaty samochodowe – umożliwia sterowanie wyciągiem.
  • Magazyny, rękawy/strefy załadowcze oraz centra logistyczne – dostarcza rozwiązania monitorujące i zarządzające tymi obszarami.

Cechy użytkowe

  • selektywny pomiar stężenia tlenku węgla lub metanu lub dwutlenku węgla;
  • wbudowany mikroprocesor sterujący wszystkimi funkcjami detektora – niezawodność, stabilność pracy, układ kompensacji termicznej, historia zdarzeń, testowanie i kalibracja bez ingerencji do wnętrza obudowy;
  • wymienny sensor gazu gwarantuje prostą i tanią eksploatację;
  • detektor całkowicie automatyczny, nie posiada żadnych elementów regulacyjnych;
  • 3 progi alarmowe (dla CO zgodnie z europejską normą PN-EN 50545-1:2012);
  • 3 wyjścia separowane z możliwością konfiguracji połączenia styku wspólnego (wybór funkcji przełącznikiem), dodatkowy zestaw złącz do podłączenia kolejnego detektora;
  • możliwość wykorzystania wyjścia A3 jako Awaria lub do sterowania drugim zestawem sygnalizatorów, np. osobno dla CO i LPG w garażu;
  • wszystkie zaciski zdejmowalne, z możliwością bezpośredniego łączenia przewodów wielodrutowych (typu linka);
  • jednoczęściowa konstrukcja: wymienny sensor gazu + zasilacz + układy sterujące w jednej solidnej, bryzgoszczelnej obudowie (IP54 w zalecanej pozycji montażowej);
  • wszystkie detektory są wzorcowane we własnym Laboratorium Wzorcującym GAZEX działającym zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025 (akredytacja PCA nr AP150).

Urządzenie jest obowiązkowe w garażach mieszczących min 10 samochodów.

Zalecana odległość umiejscowienia czujnika tlenku węgla wynosi 1,5 - 2 m od posadzki, z dala od otworów wentylacyjnych, i nie powinna przekraczać 6 m od źródła emisji gazu.

Może współpracować z bliźniaczym miernikiem serii WG-15 do gazu LPG (propan butan), dostępnym tutaj.

 

Detektor tlenku węgla w garażu

 

Sensor Medium Standardowa kalibracja
Półprzewodnikowy

Tlenek węgla (CO)

30/60/150 ppm

 

Wyjścia sterujące stykowe: 3

Wyjście sterujące "Awaria": TAK

Sygnalizacja optyczna wbudowana: TAK

Napięcie zasilania: 12V~

Wymiary (wys. x szer. x gł.): 195 x 80 x 68 mm

 

Jakie są potencjalne źródła tlenku węgla?

Czyli jakie urządzenia w domu mogą generować zabójczy tlenek węgla.

Potencjalne źródła tlenku węgla - czadu

Infografika: Państwowa Straż Pożarna

 

Czytaj też w blogu, jak i gdzie zamontować czujnik tlenku węgla?

 

  Tlenek węgla to cichy zabójca!


Tlenek węgla, czad jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie węgiel posiadają. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. 

Wg badań zleconych przez MSWiA przed 2022 rokiem, przerażającym jest, iż 41% Polaków uważa, że potrafi rozpoznać czad, a co czwarty Polak sądzi, że tlenek węgla można rozpoznać po zapachu lub dymie. Tylko 20% wie, że czad wykrywają tylko i wyłącznie specjalne urządzenia, a jedynie 15% osób ma zamontowany czujnik tlenku węgla w domu.

Ilość ofiar znowu wzrasta! Ze statystyk opublikowanych 19 sierpnia 2024 przez PSP wynika, że w sezonie grzewczym 2023-2024 strażacy podjęli 4.350 interwencji związanych z tlenkiem węgla (wzrost r/r o ponad 70%), poszkodowanych zostało 1.468 osób (wzrost r/r o 35%), a 53 osoby zginęły. To trzeci najwyższy wskaźnik ilości zdarzeń od 14 lat i najwyższy od 7 lat! Statystykę pokazujemy niżej.

W całym kalendarzowym 2024 roku w związku z emisją tlenku węgla, strażacy odnotowali 4.329 interwencji, w których 52 osoby uległy śmiertelnemu zatruciu czadem, a 1.334 uległo podtruciu.

 

Tak dramatyczny wzrost zdarzeń to niestety wynik ciągle niskiej świadomości społecznej na temat tego jednego z największych zagrożeń i braku odpowiednich, certyfikowanych czujników tlenku węgla w domu. Zwykły tani czujnik nie wystarczy. By był skuteczny musi być certyfikowany.

MSW i Państwowa Straż Pożarna apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas używania urządzeń grzewczych, gazowych oraz świątecznych iluminacji. 

 

Gdzie umieścić czujnik tlenku węgla?

Zaleca się wysokość montażu czujki tlenku węgla na poziomie głowy ok. 150-180 cm od podłogi z zachowaniem zasad odległości od określonych obiektów jak na poniżej grafice. W nietypowych pomieszczeniach można montować też w miejscach jak przedstawiono na grafice. Zastosowanie się do tych zasad gwarantuje poprawną instalację czujnika.

Gdzie umieścić czujnik czadu?

Infografika: Państwowa Straż Pożarna

 

Zobacz poniższy film — może on uratować lub zmienić Twoje życie.

 

  Jak działa tlenek węgla?


Tlenek węgla ma zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną (powinowactwo 300 razy szybsze od tlenu), powstaje karboksyhemoglobina (CO–Hb), a przez to stanowi zagrożenie dla wszystkich organizmów, które wykorzystują hemoglobinę do transportu tlenu do tkanek. Powoduje niedotlenienie tkanek. Głównym narządem atakowanym w ostrych zatruciach tlenkiem węgla jest mózg, który najwięcej „cierpi” w wyniku długotrwałej ekspozycji, niedotlenienia, obrzęku, drobnych wynaczynień, kwasicy metabolicznej.
Dzieci, a w szczególności noworodki i niemowlęta, zatruwają się ciężej niż osoby dorosłe. Mają one bowiem znaczącą ilość hemoglobiny płodowej, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla niż zwykła hemoglobina. Ciężej zatruwają się również dorośli pracujący z dużym wysiłkiem, a nieświadomi narażenia. Za stężenie krytyczne uważa się zawartość karboksyhemoglobiny we krwi na poziomie 60-70 %. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także kobiety ciężarne, osoby w podeszłym wieku, osoby z wadami serca oraz chorobami oskrzelowo-płucnymi, osoby z wadami serca oraz niewydolnością układu oddechowego.


  Jak szybko czad potrafi zabić?


Przy ekspozycji na wysokie stężenia tlenku węgla, już po kilku wdechach może nastąpić zgon człowieka, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.

 

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w wybranych sezonach grzewczych:

Liczba zdarzeń z tlenkiem węgla, osób poszkodowanych i ofiar w latach 2010-2024

Liczba ofiar śmiertelnych tlenku węgla w latach 2010-2024

Źródło statystyk: www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa

 

Czytaj też: Rodzina uratowana dzięki zadziałaniu czujki czadu

 

Posłuchajcie strażaka:

  Co zrobić gdy czujnik wzbudzi alarm?


Natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza. Gdy sytuacja tego wymaga, nawet wybijając szyby w oknach.
Jeśli ktoś został poszkodowany, taką osobę należy natychmiast wynieść w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze (jeśli jest to możliwe), rozluźnić poszkodowanemu ubranie, rozpiąć pasek, guziki itp.
jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca (RKO)
wezwać służby ratownicze — Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną.

 

Pamiętaj żelazną zasadę o tym, że tlenku węgla:

tlenek węgla nie widać nie czuć nie słychać

 

Dlaczego warto kupować w SupermarketStrazacki.pl?

Gaz testowy tlenku węgla: NIE
Gaz testowy tlenku węgla: TAK +22.50